Jest to kometa nieokresowa o bliskim peryhelium, takie właśnie komety najczęściej doznają szoku termicznego w skutek czego może dojść do rozpadu jądra komety.
O podziale jądra, komety doniósł dziś jeden z użytkowników zagranicznego forum (http://stargazerslounge.com) który sfotografował kometę przy użyciu zdalnego teleskopu Faulkes Telescope North.
Aktualnie na niebie mamy trzy komety z podzielonym jądrem pierwszą jest omawiana kometa C/2009 K5 (McNaught), drugą kometą jest C/2007 Q3 (Siding-Spring) która swoje peryhelium przeszła już dosyć dawno, bo 7 Października 2009r. Kometa mimo to nie jest jeszcze aż tak ciemna, jej jasność aktualnie wynosi ok. 12mag. Trzecia jest komet C/2009 O2 (Catalina) która peryhelium przeszłą 24 marca 2010r.
C/2009 K5 (McNaught) Peryhelium ma jeszcze przed sobą, a jej warunki obserwacyjne w Polsce już są bardzo dobre i z dnia na dzień się polepszają.
Jak się okazało kometa wcale niema podzielonego jądra. Zdjęcie przedstawia artefakt który powstał na wskutek błędu auto-guidera, który nie nadążał z śledzeniem dość szybko poruszającej się komety.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
[nazwa komety]; [RRRR.MM.DD.D]; [m1]; [Dia]; [DC]; [Tail; PA]*; [Sprzęt (rodzaj; apertura; pow.)]; [Uwagi]*; [miejsce obserwacji]; [podpis] Opcjonalnie: katalog oraz numer katalogowy gwiazd porównania, inne oznaczone "*"