Aktualności:


BLOG ZOSTAŁ ZAWIESZONY. NOWOŚCI, OBSERWACJE I MAPKI NA STRONIE SEKCJI OBSERWATORÓW KOMET POD ADRESEM: WWW.SOK-PTMA.ASTRONOMIA.PL

niedziela, 27 czerwca 2010

Deep Impact / EPOXI - czyli misji ciąg dalszy

12 Stycznia 2005 – wystrzelenie sondy kosmicznej Deep Impact z przylądku Canaveral przez NASA.  Sonda kosmiczna została wyposażona w kamery: HRI (High Resolution Instrument) i MRI (Medium Resolution Instrument). Podstawowym wyposażeniem sondy był ważący 370kg Impactor którego zadaniem było uderzenie w kometę 9P/Tempel 1. Zderzenie miało miejsce 4 lipca 2005 roku o godzinie 7:52 naszego czasu. Element uderzeniowy wybił krater na ok. 120m szerokości i 25m głębokości, wbijając się w powierzchnię pod kątem 25° z prędkością względem komety 10.2km/s. wytwarzając energię porównywalną do wybuchu 4.5 ton dynamitu.


zdjęcie z HRI tuż po impakcie

Zadaniem całej misji było zarejestrować ewolucję krateru pouderzeniowgo, ruch odrzuconej materii, sfotografowanie nowopowstałego krateru oraz to samo miejsce przed jego powstaniem (za pomocą kamery TSI na pokładzie samego impaktora).
Ok. 4 miesiące przed wykonaniem misji, okazało się, że kamera HRI, z obiektywem o średnicy 300mm i ogniskowej 10500mm ma problem z uzyskaniem ostrości. Problem nie został rozwiązany, mimo to po odpowiedniej obróbce uzyskane zdjęcia były dobre, a sam fakt ostrości nie wpłynął na badania spektrograficzne.





 Pierwszy spektrogram w podczerwieni z HRI

Wbrew oczekiwaniom, kometa wyrzuciła niespodziewanie dużo materii, co uniemożliwiło sfotografowanie krateru, ale pozwoliło na wizualne obserwacje komety z Ziemi.



Ruch wyrzuconej materii po uderzeniu impaktora

Po zakończeniu misji z powodzeniem, sprawdzono funkcjonalność sondy, po kontroli oznajmiono użyteczność sondy i misja została kontynuowana. Sonda działa teraz w programie EPOXI dotyczącego również badaniu układów pozasłonecznych, jednak już w tym roku sonda dotrze w pobliże kolejnej komety 103P/Hartley 2 w celu sfotografowania i zbadania spektrograficznie samej komy, oraz dżetów i gejzerów gazu. Do spotkania z kometa ma dojść 11.11.2010r, Nieco wcześniej bo 28.10.2010r kometa przejdzie przez peryhelium w odległości 1.06 AU, jej jasność w tym czasie szacowana jest na ok. 4.5mag! Kometa ta jest podobnie jak Tempel 1 jest kometa krótkookresową z rodziny Jowisza o okresie 6.47lat. Aktualnie kometa jest tuż przed ostatnim manewrem "flyby" który ma na zadanie nadać jej odpowiednią orbitę i prędkość.



Zachęcam gorąco do obserwacji tej komety!


Warto dodać, że na początku planowano lot ku komecie 85P/Boethin, jednak niestety nieodnaleziono jej, i spisano ją na straty, więc jako „pewniak” wybrano kometę 103P/Hartley 2.



Więcej o misji Deep Impact/EPOXI: 

http://www.nasa.gov/mission_pages/deepimpact/main/ 
http://epoxi.umd.edu/


Galeria zdjęć z misji: http://deepimpact.umd.edu/gallery/images-results.html#jets

2 komentarze:

  1. co się obecnie dzieje z sondą? planowane są jakieś kolejne misje?

    OdpowiedzUsuń
  2. Sonda prawdopodobnie nadal przesyła dane na temat egzoplanetarnych układów dla programu EPOCh (http://planetquest.jpl.nasa.gov/missions/epochMission.cfm) - nazwa EPOXI pochodzi od nazw dwóch misji tej sondy Extrasolar Planet Observations and Characterization (EPOCh) i Deep Impact Extended Investigation (DIXI). Na kolejne złożone manewry w celu zbadania innych obiektów Układu Słonecznego nie wystarczy paliwa.

    OdpowiedzUsuń

[nazwa komety]; [RRRR.MM.DD.D]; [m1]; [Dia]; [DC]; [Tail; PA]*; [Sprzęt (rodzaj; apertura; pow.)]; [Uwagi]*; [miejsce obserwacji]; [podpis] Opcjonalnie: katalog oraz numer katalogowy gwiazd porównania, inne oznaczone "*"