Aktualności:


BLOG ZOSTAŁ ZAWIESZONY. NOWOŚCI, OBSERWACJE I MAPKI NA STRONIE SEKCJI OBSERWATORÓW KOMET POD ADRESEM: WWW.SOK-PTMA.ASTRONOMIA.PL

czwartek, 5 sierpnia 2010

Perseidy 2010

Sierpniowe noce, jak co roku ozdabiane są po przez tzw. "spadające gwiazdy". Oczywiście chodzi o Perseidy. Jeden z wielu rojów meteorów, który utrzymuje zenitalną liczbę godzinną (ZHR) w maksimum na dość stałym poziomie wynoszącym ok. 100 zjawisk (zwykle powyżej). Rój ten jest chyba najbardziej sławny ze znanych nam dotychczas, właśnie z tego powodu gdyż jest jednym z największych rojów meteorowych dotychczas sklasyfikowanych przez International Meteor Organization (IMO), za jego sławą stoi również stała aktywność która spowodowana jest dużym odchyleniem od ekliptyki (Inklinacją). orbity ciała macierzystego. W związku z czym strumienie materii nie są poddawane odchyleniom wywołanym przez perturbacje ze strony planet. Radiant (miejsce skąd zdają się wybiegać meteory danego roju) Perseidów - jak sama nazwa wskazuje - znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.


Położenie radiantu Perseidów w dniach aktywności roju.

Przypuszcza się iż początek temu roju dała materia pochodząca z komety 109P/Swift-Tuttle, której okres obiegu wokół Słońca wynosi 133 lata. Początki aktywności można obserwować już 17 lipca, ostatnie zaś zjawiska 24 sierpnia. Maksimum aktywności w tym roku przypada na noc 12/13 sierpnia.

 Okresowa kometa, źródło roju Perseidów - kometa 109P/Swift-Tuttle.



Zachęcam gorąco do prowadzenia obserwacji tego roju, zwłaszcza, że w tym roku maksimum przypada na noc kiedy Księżyc jest tuż po nowiu i nie będzie przeszkadzał swoim blaskiem. Do obserwacji wystarczy nam ciemne niebo i własne oczy. Ponadto warto zabrać zegarek, kilka sztuk ołówków, latarkę z czerwonym światłem, oraz notatnik, lub dyktafon. Pamiętajmy jednak, że Sierpniowe noce bywają chłodne! Warto ubrać się ciepło i wyposażyć się w śpiwór i karimatę oraz termos z ciepłą herbatką bądź kawą.

W czasie aktywności Perseidów równolegle aktywne są dodatkowo 4 inne roje. Delta-Aquarydy Południowe,  alfa-Caprikornidy, kappa-Cygnidy oraz Antyhelion. Ich szczegółowe dane znajdziecie w kalendarzu meteorowym opublikowanym m.in. na łamach strony PKiM (http://www.pkim.org/?q=pl/kalendarz_meteorowy_2009)
Szczegóły tutaj: http://www.pkim.org/?q=pl/perseidy_2010_cz3

Po więcej informacji na temat obserwacji meteorów zapraszam na stronę Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). Znajdziecie tam wiele przydatnych i praktycznych porad.

Po za obserwacjami wizualnymi istnieją również obserwacje radiowe, teleskopowe, wideo czy też fotograficzne. Zachęcam szczególnie do obserwacji wizualnych oraz fotograficznych. Jeśli posiadasz lustrzankę z szerokokątnym obiektywem, warto skierować ją w niebo w dniach kiedy aktywne są Perseidy. Szczegóły dotyczące wszystkich metod obserwacji do znalezienia na stronie PKiM.

Swoje obserwacje można przesyłać do PKiM oraz do IMO przez odpowiednie formularze. Formularz IMO istnieje w wersji elektronicznej - http://imo.net/visual/report/electronic. Nasze obserwacje są cennym źródłem informacji, pomagających w badaniu strumieni meteoroidów oraz ich rozmieszczeniu, co przekłada się również na inne cenne informacje. Dodatkowo na łamach strony IMO będzie można śledzić aktywność roju niemalże na bieżąco.

Jest to wykres tworzony na podstawie obserwacji astroamatorów z całego świata.




Jako ciekawostkę można dodać, że Perseidy są często nazywane "Łzami Św. Wawrzyńca". po szczegóły odsyłam tutaj.

1 komentarz:

[nazwa komety]; [RRRR.MM.DD.D]; [m1]; [Dia]; [DC]; [Tail; PA]*; [Sprzęt (rodzaj; apertura; pow.)]; [Uwagi]*; [miejsce obserwacji]; [podpis] Opcjonalnie: katalog oraz numer katalogowy gwiazd porównania, inne oznaczone "*"