Położenie radiantu Perseidów w dniach aktywności roju.
Okresowa kometa, źródło roju Perseidów - kometa 109P/Swift-Tuttle.
Zachęcam gorąco do prowadzenia obserwacji tego roju, zwłaszcza, że w tym roku maksimum przypada na noc kiedy Księżyc jest tuż po nowiu i nie będzie przeszkadzał swoim blaskiem. Do obserwacji wystarczy nam ciemne niebo i własne oczy. Ponadto warto zabrać zegarek, kilka sztuk ołówków, latarkę z czerwonym światłem, oraz notatnik, lub dyktafon. Pamiętajmy jednak, że Sierpniowe noce bywają chłodne! Warto ubrać się ciepło i wyposażyć się w śpiwór i karimatę oraz termos z ciepłą herbatką bądź kawą.
W czasie aktywności Perseidów równolegle aktywne są dodatkowo 4 inne roje. Delta-Aquarydy Południowe, alfa-Caprikornidy, kappa-Cygnidy oraz Antyhelion. Ich szczegółowe dane znajdziecie w kalendarzu meteorowym opublikowanym m.in. na łamach strony PKiM (http://www.pkim.org/?q=pl/kalendarz_meteorowy_2009)
Szczegóły tutaj: http://www.pkim.org/?q=pl/perseidy_2010_cz3
Po więcej informacji na temat obserwacji meteorów zapraszam na stronę Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). Znajdziecie tam wiele przydatnych i praktycznych porad.
Po za obserwacjami wizualnymi istnieją również obserwacje radiowe, teleskopowe, wideo czy też fotograficzne. Zachęcam szczególnie do obserwacji wizualnych oraz fotograficznych. Jeśli posiadasz lustrzankę z szerokokątnym obiektywem, warto skierować ją w niebo w dniach kiedy aktywne są Perseidy. Szczegóły dotyczące wszystkich metod obserwacji do znalezienia na stronie PKiM.
Swoje obserwacje można przesyłać do PKiM oraz do IMO przez odpowiednie formularze. Formularz IMO istnieje w wersji elektronicznej - http://imo.net/visual/report/electronic. Nasze obserwacje są cennym źródłem informacji, pomagających w badaniu strumieni meteoroidów oraz ich rozmieszczeniu, co przekłada się również na inne cenne informacje. Dodatkowo na łamach strony IMO będzie można śledzić aktywność roju niemalże na bieżąco.
Jest to wykres tworzony na podstawie obserwacji astroamatorów z całego świata.
Jako ciekawostkę można dodać, że Perseidy są często nazywane "Łzami Św. Wawrzyńca". po szczegóły odsyłam tutaj.
Pozdrowienia z Urzędowa. ;)
OdpowiedzUsuń